Henne Color měděná a bordó: informace, příprava a postup, výsledky + obecné informace o barvení hennou

10. února 2016 v 16:38 | Wnaty |  O vlasech
Jsem hned o něco sebevědomější, když mám udělané vlasy podle svých představ. Mým ideálem jsou dlouhé rudé, nebo ohnivě červené vlasy, liščí ohon, který se na slunci rozzáří a oslní všechny kolem. Nemám ale na mysli nepřirozeně svítivou červenou, ta se mi naopak příčí.
Dříve jsem se pokoušela vysněného barevného efektu docílit chemickými barvami, které jsou běžně ke koupení v drogérii. Bohužel, ne vždy chytly podle mých představ - většinou jsem docílila vínové barvy, jednou mi dokonce chytla až do černa. Když už se barva po několika týdnech vymyla do červené, byly vlasy mdlé a bez života a navíc už odrůstaly. Výsledek zkrátka nikdy nebyl ideální.
Po dlouhém rozhodování jsem dospěla k tomu, že risknu své husté a dlouhé kadeře a zkusím obarvit přírodní cestou - hennou. Pročetla jsem spoustu diskuzí, recenzí i článku. Když jsem se definitivně rozhodla, koupila jsem dvě balení Henné Color, měděnou a bordó. V dnešním článku bych ráda představila hennu jako takovou, zrecenzovala Henné Color, podělila se o své zkušenosti, emoce a dojmy, nebude samozřejmě chybět ani porovnání před a po.Co to ta henna vlastně je?

Henna je ve své podstatě přírodní barvivo. Daleko známější je ve spojení s tetováním. Ve všech případech se jedná o exotickou rostlinu. Získané barvivo má přirozeně rezavou barvu, dle potřeby se pak k henně přidávají další složky, pro docílení jiných barev. Ty ale mohou mít rezavý podtón nebo se mohou do rezavé vymývat, proto je nejlepší hennu používat v případě, že je naším cílem docílit oranžových až rudých tónů.
Henna při barvení vlasů funguje na principu, kdy vlas obalí, ale nedostane se do něj. Barevný výsledek vychází z původní a přirozené barvy Tvých vlasů. Nejlepší je hennu aplikovat na nebarvené vlasy. Není ale problém, nanést hennu i na vlasy barvené, avšak časový rozestup mezi posledním chemickým barvením a prvním barvením hennou musí být minimálně několik týdnů - jinak by barva mohla chytnout zeleně. U odbarvených vlasů se doporučuje počkat, až odrostou.

Obecné klady a zápory henny

 • Henna vlasy na rozdíl od chemické barvy nepoškozuje, ale naopak jim pomáhá:
  • Henna vlas obalí a neproniká do něj - vlas je tak chráněný a méně se třepí.
  • Vyživuje vlasovou cibulku i vlas v celé délce, podporuje tak růst vlasů.
 • Výsledná barva je intenzivní a vypadá přirozeně.
 • Kvalitní henna se ve vlasech drží dlouho. Pomalinku se vymývá a tak odrosty nevypadají nepřirozeně, jako je tomu u chemických barev.
 • Henna silně páchne po seně. Někomu může být tenhle zápach nepříjemný, mě je to ale daleko příjemnější, než čuchat oxidační činidlo. Vůně se drží po barvení ve vlasech ještě pár dní, pak ale zmizí. Prakticky se v tomhle bodu shoduje henna s chemickou barvou, obě silně, ale odlišně voní.
 • Poměr množství a ceny se většinou neliší od chemických barev.
 • Vlasy vysušuje - jedná se ale pouze o jednorázový proces, stačí použít hydratující vlasovou masku, nebo při míchání henny do ní přidat trochu olivového oleje.
 • Je fakt, že po barvení hennou naděláte víc nepořádku, než po barvení chemickou barvou.
 • Pro nejlepší barevný výsledek je nutné mít hennu ve vlasech klidně i několik hodin.

Mé zkušenosti s hennou - Henné Color měděná a bordó

Stručně o Henné Color
Pro své první barvení hennou jsem zvolila francouzskou značku Henné Color. Každá prášková henna od Henné Color je přírodní barva na vlasy. Jelikož jsem chtěla dosáhnout ohnivě červené, koupila jsem měděný a bordó odstín, který jsem posléze míchala. Každá krabička má 100g a seženete ji přibližně za 150 Kč. Součástí balení bohužel nejsou gumové rukavice, které jsou k barvení rozhodně potřeba a proto si musíte sehnat své vlastní. Balení obsahuje pouze balíček henny a informační letáček. Já jsem na své dlouhé a husté vlasy ve výsledku spotřebovala obě balení, tudíž mě má nová hříva přišla na 300 Kč.Příprava Henny
Měděný a bordó odstín jsem míchala 1:1. Původně jsem si myslela, že mi bude stačit 100g, tedy polovina každé krabičky. Hennu jsem prosila sítkem. Hennu zpravidla mícháme v keramické nebo skleněné misce vařečkou, nebo plastovou lžicí. Neměla by přijít do kontaktu s kovem.
K prášku jsem čerstvě vymačkanou šťávu z jednoho citrónu. Do henny je nutné přidat nějakou kyselou látku, ať už citrón, nebo ocet, to proto aby byla narušena buněčná stěna a barvivo se mohlo snadněji uvolňovat.
Dále je potřeba zalévat hennu teplou tekutinou - teplo opět pomáhá uvolňovat barvící látky. Příliš horká voda by mohla barvivo spálit, studená voda by naopak mohla zpomalit uvolňování barvy. Já jsem k zalévání použila přibližně 300 ml středně teplého malinového čaje, pro umocnění červených odlesků. Pro bezbarvou hennu se doporučuje použít k zalévání heřmánkový čaj, pro tmavší henny zase silnou kávu.
Do henny pak už můžeš přimíchat ingredience dle vlastního uvážení. Henna bude fungovat jako barva na vlasy a zároveň jako vyživující vlasová maska. Já do směsi přimíchala ještě dvě lžičky sušeného a drceného zázvoru a čtyři lžičky skořice.
Poté jsem směs přibližně na hodinu a půl vložila do mírně vyhřáté trouby, aby byla co nejvíce v teple a mohla se rychleji uvolňovat.Aplikace
Před aplikací si opláchni vlasy pouze vlažnou vodou. Je fajn, když několik dní před barvením nešáhneš po chemickém šampónu, jelikož obsahuje látky, které by mohly způsobit nepřilnavost henny k vlasu. S tímto problémem jsem se nepotýkala, jelikož si myji vlasy přírodními šampony.
Pro aplikaci bude v jakémkoliv případě nutné použít rukavice, pokud nechceš mít ruce několik dní oranžové jako mrkev. Hennu lze aplikovat rovnou rukama, vmasírovat ji ke kořínkům a dále do celých délek až ke konečkům. My doma máme štětec, tak jsem požádala ségru, a ona mi barvu rovnoměrně natáhla ke po celé hlavě, ale pouze ke kořínkům. Pak došla směs. Zkrátka jsem nepočítala s tím, že mi nebude stačit celé jedno balení. Namíchala jsem tedy podle výše uvedeného postupu i druhou polovinu. Jelikož už jsem ale neměla citrón, nahradila jsem ho přibližně dvěma lžícemi octa. Směs jsem už nenechávala odstát, ale napatlala ji do vlasů rovnou, abych nemusela hodinu čekat s nabarvenými kořínky. Ohon jsem už potom dopatlala rukama v rukavicích nad vanou. Na závěr je potřeba celou tu parádu zabalit do igelitu, aby se ve vlasech drželo teplo. K tomuto účelu jsem použila obyčejnou potravinářskou fólii a na hlavu nasadila ještě kulicha. Teď už stačilo jen čekat. A to nebylo tak jednoduché, jak by si kdekdo mohl myslet. Vlasy se směsí byly opravdu těžké. Směs jsem měla na hlavě 6 hodin, mezitím jsem se věnovala práci a uklízela. Po 6 hodinách mé kroky směřovaly do koupelny.
TIP! Aby si hennu nanášel/a stále teplou, vlož misku s připravenou hennou do hrnce s horkou vodou.


Rozdělávání vlasů byla opravdu sranda. Vyslékla jsem se, stáhla kulicha, opatrně sejmula potravinářskou fólii a vlezla do vany. Vlasy byly opravdu teplé, fólie a kulich splnily svou funkci. Do odtoku jsem dala sítko, aby kousky henny neucpaly odpad. Vymývání nebylo o nic složitější, než vymývání chemické barvy. Hmota byla díky teplu stále měkká, vymývala se příjemně. Vymývací proces skončil tehdy, kdy z vlasů tekla čistá voda. Lehce jsem vlasy pomačkala, abych se zbavila vody, jemně jsem je vysušila ručníkem a jelikož jsem se nemohla dočkat, jak budou mé vlasy vypadat, vyfénovala jsem je (což obvykle nedělám). Druhý den ráno jsem musela vydrhnout vanu, protože chytla od henny žlutý odstín.Výsledek? Před a po!

Z výsledku jsem opravdu nadšená! Mé vlasy jsou v závislosti na světle hnědé, rezavé až ohnivě rudé. Jsou plné síly, méně se mastí, jsou vyživené a odolné!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 15. února 2016 v 23:17 | Reagovat

Vida, zatím jsem potkala jen slečny, které se hennou barvily na zrzavo - a ono jim to chytalo do ošklivé oranžové, tak jsem se do toho radši sama nepouštěla. Ale na červenou by to mohlo být fajn, všechno ostatní se hned vymyje. Osvědčila se mi jen barva od kadeřnice. Ale nevím, jestli bych měla nervy na to čekat šest hodin. Jsem nedočkavec, i půl hoďky je moc. :D

2 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 15. února 2016 v 23:24 | Reagovat

[1]: Já jsem teď se svou barvou moc spokojená. Po týdnu od hennování si barva sedla víc do červena. Pořád ale záleží na světle, někde mám vlasy vyloženě zrzavé a někde zase opravdu rudé. Líbí se mi to. Jinak na barvičku si ráda počkám i když musím uznat, že nedočkavá jsem dost a už po třech hodinách je to vopruz :-D.

3 Shou Shou | Web | 17. února 2016 v 13:12 | Reagovat

Moja veľmi dobrá kamarátka sa farbila asi 3 roky len červenou henou a jej vlasy boli krásne. Nikdy jej nechytilo zlý odtieň, nemala žiadne farebné pruhy. Avšak to nanášanie bolo veľmi zložité. A to mala celkovo nie veľmi husté vlasy. Raz som mala možnosť ju farbiť a bol to nehorázny boj! :D
Avšak pozerám, že ty máš veľmi pekné husté vlasy, obdivujem že sa vám chcelo to patlať na hlavu :D
Ja som tiež červenovláska už roky, dlho som uvažovala nad henou, ale moje vlasy sú tak husté a tak sa motajú, že nechcem nútiť mamku (stále ma farbí ona) aby s tým bojovala :)
Ešte musím podotknúť, že máš nádherné vlasy! :3

4 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 17. února 2016 v 16:01 | Reagovat

[3]: Vlasy mám taky dost husté a hodně jsme se snažily, aby se to dostalo všude :-D. Šlo to hůř jak s chemickou barvou, ale šlo to. Daleko horší bylo to čekání! Výsledek je ale super a musím říct, že to stálo za to :-).
Jinak děkuji mnohokrát O:-)!

5 B. B. | Web | 24. února 2016 v 8:29 | Reagovat

Panečku! Máš nádherné vlasy :) Já se barvím na zrz už téměř dva roky, neuvěřitelně jsem se s tou barvou sžila, že ji už nechci nikdy vyměnit za původní hnědou :) Hennu bych chtěla moc moc zkusit, ale bojím se veškerých příprav a zdlouhavého procesu :D Možná to ale dík tobě zkusím, ten výsledek mě dost navnadil! :)

6 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 24. února 2016 v 21:53 | Reagovat

[5]: Děkuju :-).
Tenhle článek vesměs popisuje mou první zkušenost s hennou. Řekla bych, že se rozhodně není čeho bát, je fakt, že to bude pracnější a méně pohodlné než s barvou chemickou, ale výsledek za to stojí. Držím palce, jestli do toho fakt půjdeš! Pokud půjdeš vyloženě do Henné Color měděné a necháš ji na hlavě přes noc, budeš rezavá jak liška, to mi věř :-D!

7 Terka Terka | 10. července 2016 v 23:02 | Reagovat

Ahoj, já osobně mám zkušenost s henou od Khadi, byla jsem moc spokojená, aplikace i míchaní není tak složitá a odsttín byl vždy perfektní. Výhodu jsem vyděla i v tom že jsem ji kupovala ve zdravé víživě balení stojí okolo 180kč. Určitě ti ji můžu doporučit. =)

8 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 11. července 2016 v 6:37 | Reagovat

[7]: Ta mi přijde šíleně drahá, ale díky za tip :-).

9 Susane S. Susane S. | Web | 8. srpna 2016 v 20:53 | Reagovat

Woow, už po druhé v tomto týdnu jsme narazila na barvení hennou :D nutí mě to to zkusit :D pro mě je nejdůležitější to, že tam není ten čpavek a kysličník

10 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 8. srpna 2016 v 22:40 | Reagovat

[9]: Neváhej už ani minutku :-)!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama