Kartáč z kance

7. února 2016 v 18:17 | Wnaty |  O vlasech
Kančí kartáč je pro mě jedním z nejlepších objevů v mém životě. Na své dlouhé a husté vlasy si opravdu potrpím a tento kartáč mi výrazně ulehčuje starost okolo nich. Jedná se o svazky pravých kančích štětin zasazených do dřeva - a to je vše. Kolik toho takový prosťoučký nástroj dokáže ulehčit je až neuvěřitelné.

V dnešním článku bych ráda představila kančák jako takový - jeho druhy, výhody a nevýhody a jak o něj správně pečovat. Recenze se bude vztahovat především na kartáč, se kterým mám osobní zkušenost - KELLER 009 03 40 - dřevěný.Kde a jak nakupovat?

Kartáč z kančích štětin je k sehnání v různých drogériích za různé ceny. Mnohdy ho taky najdeš i v kadeřnických potřebách, obchodech zaměřených na přírodní vlasovou kosmetiku, nebo v obchodech se zdravou výživou a drogérií. Samozřejmě nejpohodlnější volbou je najít si kartáč dle vlastních požadavků na internetu. Stejný postup jsem volila i já.

Kančáky na našem trhu se od sebe výrazně liší. K sehnání jsou kartáče kulaté i ploché, různých tvarů a velikostí. Dají se sehnat dřevěné kartáče s dřevěnými hroty, které jsou zasazeny ve svazku kančích štětin a zakotveny v plastovém polštářku v dřevěném základu, dále pak kartáče s kančími štětinami v plastovém polštářku v dřevěném základu, pak také pouze kančí štětiny zasazené pouze v samotném dřevěném základu. Osobně doporučuji kartáč pouze z kančích štětin a dřeva, bez jakýchkoliv plastových prvků - při česání nevytváří statická elektřina a vlásky nelétají. Při koupi kartáče buď opravdu opatrný/á, co kupuješ - mnohdy narazíš na kančáky z umělých štětin, což není zrovna to prvé ořechové.
Ceny kartáčů z kančích štětin se liší na základě mnoha faktorů. Jimi mohou být materiály, výrobce, dostupnost u nás apod. Zpravidla se pohybujeme přibližně mezi 200 až 600 Kč. Není vždy pravidlem, že čím vyšší ceny, tím kvalitnější kartáč bude. Před koupí kartáče doporučuji přečíst všechny údaje o něm, popřípadě se zajímat i o tradici a zaměření firmy, není na škodu pročíst i nějaké recenze.

Obecné klady a zápory kančího kartáče:

  • Rozprostře přirozené oleje vyprodukované vlasovou pokožkou do celých délek, mnohdy tak nahradí kondicionér.
  • Česání s ním je příjemné, vlasy se nekudlají a netahají.
  • Rozděluje vlasy vlásek po vlásku, po učesání jsou objemné a nadýchané.
  • Zpravidla by po něm neměly vlasy létat.
  • Štětiny masírují vlasovou pokožku, díky čemuž se pokožka více prokrvuje a to podporuje růst vlasů.
  • Nevytrhává vlasy, pouze vyčesává ty, které už samy vypadly.

  • Těžko se čistí, drží se v něm prach, drobečky a nepořádek, je třeba ho čistit často a důkladně.
  • Nedokáže si poradit s většími chuchvalci. V tomto případě doporučuji rozdělávat chuchvalce prsty a kartáčovat, nebo přikoupit kvalitní, kompletně dřevěný hřeben.
  • Česání s ním trvá déle, než s klasickými hřebeny a kartáči.

Moje zkušenost s kančákem

Já jsem po svém pátrání nakonec jsem dospěla ke koupi kartáče KELLER 009 03 40 - dřevěný. Jedná se pouze o kančí štětiny zasazené do bukového dřeva. Kartáč je plochý a oválný, přišel mě na 300 korun s tím, že mi ho v Praze vyzvedl přítel. Firma Bürstenfabrik Keller GmbH je rodinná německá firma, která má již více než stoletou tradici, tudíž jsem prakticky sázela na jistotu. Kartáč jsem objednávala z tohoto internetového e-shopu: http://www.strihacistrojky.cz/e-shop/kartace-a-hrebeny/kartac-na-vlasy-keller-009-03-40-dreveny.html
S kartáčem mám spíše pozitivní zkušenost - velikostně je tak akorát, dobře se drží, mé dlouhé a husté vlasy krásně rozčeše a rozprostře oleje do celých délek. Problémy má s většími chuchvalci, v takovém případě chuchvalce rozdělávám prsty a důkladně pročesávám kartáčem. Práce je to sice na delší dobu, ale pokud vyloženě nikam nepospíchám, tak mě to netrápí. Vlasy si obvykle kartáčuji po ránu tak 15 minut, ale vzhledem k jejich délce a hustotě je takový čas pochopitelný. Dále kartáčuji v průběhu dne, ale to spíš kvůli mé vlastní potřebě, ne že by to bylo nutné. Pokud si daný den myju vlasy, rozčešu je před sprchováním a poté už ne (usínám s vlhkými vlasy). Pokud si vlasy daný večer nemyji, vlasy před spaním pročešu, aby se mi ráno lépe rozčesávaly. Vlasy po vykartáčování nelétají, česání je příjemné, a i když už by si mé vlasy zasloužily umýt, stačí prokartáčovat a vypadají zase skvěle. Z kartáče mi zatím nevypadla ani jediná štětina, mám ho přibližně 3 měsíce.

Jak kančák čistit?
Z mé zkušenosti je super mít při ruce malý hřebínek, kterým štětiny kartáče pročešu. Tím zbavím kartáč vlasů, mnohdy i značného množství prachu a nepořádku. Pokud v pokoji vysáváš, vysaj důkladně i kartáč a tak ho zbavíš prachu úplně. Pak vezmu kartáč do koupelny a pod vlažnou vodou ho namočím. Vezmu si klasický chemický šampón, který dobře pění a promydlím jím všechny místa mezi jednotlivými svazky. K tomuto účelu lze použít také starý zubní kartáček nebo malý kartáč z umělé hmoty, kterým třeba drhnete dřez. Kartáč opět opláchnu vodou a vysuším ručníkem. Když mám více času, nechám ho několik desítek minut odstát štětinami ponořenými v misce s teplou mýdlovou vodou, poté opět opláchnu a vysuším.
Někoho mohlo překvapit, že k čištění kartáče používám chemický šampón i přes to, že na své vlasy ne. Je to ale v pořádku. U kartáče se totiž nesetkáváme s jemnou vlasovou pokožkou, produkcí mazu a olejů a ostatními organickými jevy. Štětiny jsou navíc mnohem hrubší a tvrdší, než lidské vlasy a tak šampón nemá šanci vlákno poškodit.


To je ke kančáku asi vše. Máš i ty s kartáčem z kančích štětin nějakou zkušenost? Hlasuj v anketě nebo se poděl se v komentářích!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama