Pár rad, jak žít lepší život

4. února 2016 v 18:21 | Wnaty |  Téma týdne
Mnohdy se setkávám s neúctou lidí k vlastnímu životu. K neúctou člověka sama k sobě. Tak často, až je mi z toho smutno. Taková neúcta se projevuje takřka ve všem - počínaje sebelítostí a nadávkami na to, jak máme těžký život, přes nepravidelný pitný režim, nedostatek spánku a střídající se nedostatek a nadbytek jídla, až po pokusy o sebevraždu. Ať už se jedná o pózu nebo jakýkoliv trend, ať už se jedná o nevědomou i vědomou negaci, nevyplývá z toho nic dobrého pro nikoho.

Tímto článkem bych se chtěla pokusit alespoň někomu změnit úhel pohledu, dokázat, proč by si měl člověk vážit svého života a tím i sám sebe. Dokázat, že člověka by mělo bavit žít. Protože kdokoliv, kdo má možnost tenhle článek číst má úžasný život, který je jen otázkou jeho volby. Nevěříš? Čti dál.


Vzhledem k tomu, že mi myšlenky lítají hlavou jako pominuté, nebylo by na škodu, abych tento článek pro přehlednost rozdělila do několika kapitol. Bude to tak příjemnější i na čtení, jelikož tím tak naruším blok dlouhého souvislého textu a člověk si bude moci sám vybrat, co mu z celé téhle parády přijde na čtení nejzajímavější. Osobně však doporučuji článek přečíst (nebo jen tak prolétnout pohledem) celý, z toho důvodu, že jednotlivé části by bez sebe nemusely dávat smysl. Přeji pěkné počteníčko!

Pouč se z minulosti a dál se jí už nezaobírej. Zapomeň na špatné věci, uchovej si jen pěkné vzpomínky a zkušenosti.

Základem, jak vést spokojenější život bez výčitek a křivd je schopnost zapomenout. Není jediný důvod, proč bychom si měli pamatovat a v myšlenkách neustále připomínat nemilé věci. Důležité je vzít si z nich ponaučení a vypustit je. Zkrátka vyškrtnout. Tím, že si z dané situace vezmeme ponaučení a nějakou zkušenost zvýšíme pravděpodobnost, že dané situaci pro příště budeme schopni předejít a už se nebude opakovat. Tím, že nemilou vzpomínku vypustíme se zbavíme negativního břímě, které nás naprosto zbytečně tíží. Co bylo, to bylo, minulost nezměníme, ale budoucnost změnit můžeme. Její otěže jsou v našich rukou.

Nauč se být zodpovědný/á sama za sebe. Život je otázka Tvojí volby.

Už jen fakt, že čteš tenhle článek je důkazem toho, že veškeré tvé kroky jsou otázkou Tvojí volby. Vzhledem k tomu, že máš zařízení, ze kterého máš přístup na internet máš pravděpodobně také to nejzákladnější zázemí - máš co jíst, máš kde spát, máš se kde umýt. Za uvědomění stojí, že tohle zázemí má na světě jen opravdu malé procento lidí.
Důležité je, naučit se brát zodpovědnost za svůj život sám/sama na sebe. Mnozí se tohle nenaučí do konce svého života - ze začátku za nezdar a negativní náladu mohou učitelé, rodiče, (ne)přátelé, později to jsou nadřízení a stát. I to je důvod, proč stále dělají práci která je nebaví, proč jsou věčně nespokojení a vedou nezdravý životní styl (kompenzují si problémy alkoholem a drogami, ve stresu nejí, málo spí). K pokroku dopředu je nutné hledat chybu nejdřív sám u sebe a ve svém nezdaru. Nemůžeme ze svých neúspěchů neustále vinit jiné. Pochopitelně, že nám jsou neustále kladeny překážky (jinak by to byla docela nuda, no ne?), ale to jak se s nimi popasujeme je zase na nás. Vždycky máme na výběr, jak se v dané situaci zachováme, kolik úsilí do čeho vložíme a co budeme ochotni obětovat. Jak se říká, jediné co si nevybereme je smrt.

Žebříček priorit. Vše má svou daň.

Další věc, se kterou je třeba se smířit je to, že za všechno člověk zaplatí určitou daň. Vždy je něco na úkor něčeho jiného. Proto je dobře, když si člověk sám pro sebe sestaví svůj žebříček priorit. Není to nic jednoduchého, ale při správné organizaci času mohou být daně minimální.

Tvoje zdraví na prvním místě!

Zní to asi trochu jako klišé, ale je to fakt. Tvé zdraví je to nejdůležitější, co v životě máš. Díky tomu, že Tvé tělo funguje jak má můžeš nejen fyzicky fungovat, ale také vyjadřovat své názory, konat činy, dělat sebe a svět kolem sebe jiný. Tělo je zprostředkovatelem Tvé mysli a obě tyto věci na sebe mají neskutečný vliv. Proto si svého zdraví važ co nejvíc, proto si sám/sám sebe važ co nejvíc, starej se o sebe - vyplácí se to. Budeš se cítit lépe nejen fyzicky, ale i po psychice. Teď nemluvím o nějakém rozmazlování se a nakupování drahých hadříků, mluvím o opravdové péči sama o sebe - dostatečně spi, správně jez, dodržuj pitný režim, když Tvé tělo říká, že něco není ok, tak vyhledej příčinu a sprav to.

Čel problémům a vyřeš je, sami nezmizí.

Mnoho lidí má tendenci problémy přehlížet, ignorovat a neřešit. Bojí se konfliktu. Konflikt je z psychologického hlediska střet dvou protichůdných sil na cestě k cíli. To ale neznamená, že musí být negativní. Existuje hned několik způsobů, jak konflikt řešit. Zkus konfliktům čelit a to tak, aby byl průběh i výsledek kladný pro všechny. Důležité je zachovat chladnou hlavu, řešit problém objektivně, dělat kompromisy a nabídnout reálné řešení, kdy každá strana vyhoví v něčem jiném. Křik a hádky jsou zbytečné.

Neobklopuj se negativními lidmi, pěstuj vztahy, které mají váhu.

Negativní okolí má na člověka velký vliv. Bohužel. Proto je v zájmu každého se zdržovat v přítomnosti lidí, kteří smýšlejí pozitivně. Je zbytečné se utápět v problémech navzájem, nadávat na život a jeden druhého stresovat. Nauč se být oporou a být s oporou. Pěstuj pozitivní vztahy, dej jim perspektivu, řeš konflikty a nenech vztah zaniknout.

Nebuď příliš vztahovačný/á, ignoruj útoky a přijímej kritiku. Sám/sama neútoč.

Brát si nadávky a pomluvy příliš k srdci je zbytečné. Mnohdy jsou lidé pouze závistiví, nebo si potřebují léčit komplexy na druhých. Neklesni na úroveň takových lidí, udržuj si nadhled. Čas je příliš cenný na to, abychom se vzájemně pomlouvali, řešili, kdo kolik přibral, že má Petr akné a Anička mezeru mezi zuby. Daleko lepší je hledět si svého a sám/sama se zlepšovat. Buď otevřený/á konstruktivní kritice, která Tě může někam posunout a ukázat Ti, co bys mohl/a dělat lépe.

Nikdy nevyhovíš všem.

Pamatuj, že tvým cílem není vyhovět každému. Tvým cílem je vést život, který bude naplňovat Tebe a Tvé bližní. Tím nechci říct, že by měl být člověk sobec, ale že by neměl být zbytečně v rozpacích, když se někomu nezavděčí.

Jak na to?

Výše uvedené rady jsou jakási nápověda. Neexistuje přesný návod, jak žít šťastný, spokojený a plnohodnotný život. Existují jen určitá vodítka, která nám mohou pomoci vyšlapat si vlastní cestičku. Já jsem shrnula ta svá, ta, díky nimž je můj život den ode dne lepší a lepší.

Zkus tenhle článek vnímat jako určité řešení, ne jako snůšku keců, které si někdo vycucal z prstu. Jedná se o obsáhlý soubor mých zkušeností, který jsem se pokusila sepsat do takové podoby, aby byla k pochopení. Každé slovo tu má váhu a neříkám ho nadarmo. Jelikož se tedy jedná o hodně koncentrovaný text je k jeho čtení potřeba důkladné soustředění, možná neuškodí si přečíst článek vícekrát, abys byl/a schopná to množství informací schroustat v plné šíři.

Zkus se sám/sama nad všemi body důkladně zamyslet. Život si nezlepšíme ze dne na den. Ale každý den je nutné pracovat na změnách - dlouhodobě. Je nutné dlouhodobě třídit myšlenky, dlouhodobě trénovat svůj přístup k věcem a životu jako takovému. Nejednomu pomůže dělat si poznámky, vést si deník, své cíle a postoje si pravidelně zapisovat, aby se na ně dokázal zpětně soustředit a do budoucna situace měnit a řešit je lépe a efektivněji. Do začátku určitě pomůže zavést si nějaký organizační systém a pravidelný režim, začít zdravěji žít.

Přeji mnoho zdaru, snad brzy objevíš svou cestu i Ty!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gerwais Gerwais | E-mail | 28. prosince 2016 v 7:31 | Reagovat

Jako nis mos ,mos jste mi nepomohli negři , asi skocim z mostu postaveny vajec (Carls bridge) Zbohem světe , jdu za světlem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama