Inspirace podle Wnaty

28. června 2016 v 11:09 | Wnaty |  (Ne)všednosti
Inspirace je složkou každodenního života nás všech. Myslím, že na mém blogu by si článek o ní zasloužil své místo, už jen proto, že právě ona je zdrojem kreativity a nápadů, které jsou pro mě nepostradatelné. V dnešním článku bych se ráda podělila o svůj subjektivní pohled na inspiraci jako takovou - specifikovala ji z pohledu zapáleného výtvarníka, tak trochu i pisálka, ale upozornila na její důležitost z části mého každodenního života, která se na první pohled může zdát být fádní. Ráda bych upozornila na její roli ve vztazích, zvláště pak těch partnerských. Na závěr nebude chybět ani mé doporučení na inspirativní zdroje, které rozdělím na základě výše zmiňovaných způsobů využití v praxi. Článek obohatím i o pár tipů, které ve výsledku vytvoří jakási vodítka, které by Ti mohli pomoci obohatit Tvůj život a žít ho trochu lépe.

Já už nebudu déle napínat, směle přejděme k jádru věci!


Co je inspirace, jak ji můžeme obecně vnímat

Inspirace je zdroj něčeho, co nás přivádí na vlastní originální myšlenky a nápady, které po sléze přivádíme k životu, díky kterým si vytváříme svou originální auru, která zas může inspirovat někoho jiného. Je to vlastně nekonečný řetězec psychického vlivu na člověka jinými lidmi, jejich činnostmi či tvorbou, jedná se rovněž i o vliv přírody, přírodních úkazů, věcí, tvarů a náhod.
Lidé s velmi rozvinutým kreativním myšlením jsou schopni najít inspiraci byť jen v jediném fleku od kávy, nebo v jednom slovu. Setkáváš se s tím právě i Ty jako blogger, pokud například píšeš například na témata týdne zadávané komunitou Blog.cz - vybrané spojení slov tě inspiruje k napsání vlastního jedinečného článku, plného vlastních názorů, připomínek, s užíváním vlastních vyjadřovacích prostředků, na Tvůj projev má i vliv úpravy finálního textu. A stačí tak málo - pár slov.

Proč je inspirace důležitá?

Inspirace je důležitá z hlediska kreativity. Jak bylo zmíněno, díky ní přicházíme na netradiční řešení. Ty zpestřují a ulehčují náš běžný život a upevňují sociální vztahy. Díky těmto řešením si zároveň můžeme zajistit i kariérní postup.

Kolik druhů inspirace znáš, tolikrát jsi člověkem

Inspirace je různorodá. V závislosti na jejím využití v reálném životě ji lze rozdělit na nespočet druhů. Já zde uvedu právě ty, které mají dle mého názoru největší vliv právě na můj život. Stručně charakterizuji jednotlivé druhy, zdroje pak uvedu v samostatné kapitole níže.
Jednotlivé druhy inspirace mají různý (ne)vliv na různé lidi. Pro někoho je určitý druh nepostradatelný, pro jiného zas zcela nevyužitelný. Tento fakt se zároveň odvíjí od toho, jak jsme schopni jednotlivé okolnosti vnímat. Snad každý zná situaci, kdy nevěřícně vrtí hlavou nad tím, kolika lidem se líbí taková blbost, kterou on zkrátka nechápe. To je v pořádku.

Tip!: Ty si zkus, třeba do deníčku, nebo někam na papír vypsat, kolik druhů inspirace běžně užíváš Ty a na co by měl každý jednotlivý druh mít potencionálně vliv. Uvědomíš si tak, proč je inspirace tak důležitá a lépe pak pochopíš obsah následujících řádků. Zároveň zjistíš, jak velký vliv má inspirace na Tvůj život, jak je Tvůj život bohatý a otevře se ti tak i příležitost s těmi to informacemi dále pracovat.

Inspirace kreativce
Tento druh inspirace je zcela nepostradatelný pro lidi, co rádi vytváří nápaditý obsah. Využijí jí zejména výtvarníci a pisálci. Zapálený člověk se neobejde bez originálních nápadů, které vycházejí právě z inspirace něčím nebo někým.

Inspirace v běžném životě
Co si dnes uvařím k obědu? Jak tu omáčku na špagety mohu ozvláštnit - bazalka?
Ten lak na nehtech neschne! Studená voda!
Zase jsem si nechala lžičku na jogurt doma - čím ho sním? Udělám si lopatku z hliníkového víčka!
Každý z nás se denně setkává s prekérními situacemi a čelí nejrůznějším problémům, které je nutné řešit. K uvaření skvělého jídla může inspirovat pořad o vaření, který včera večer dávali v televizi, když nic jiného nedávali, k usnadnění banálních situacích pomůžou lifehacky, na které kdekdy narazíš při brouzdání na netu.
Od absurdních problémů až k životním volbám - studium v zahraničí, nebo jak bude vypadat svatba s milovaným.

Inspirace v (nejen partnerských) vztazích
K udržení dlouhodobého a kvalitního vztahu je třeba ho neustále nějakým způsobem ozvláštňovat a obohacovat aby nás nepřestal později bavit. Právě díky inspiraci jinými vztahy můžeme dojít k spokojenosti nás i protějšku. Volba netradičních a originálních dárků, nezvyklá překvapení, nebo naplánování společné akce na víkend. A nemusí jít o nic drahého! Co takhle den deskových her, nebo piknik v parku? Originalita je ve vztahu důležitá, protože vám získává pozornost a baví. A nejde jen o vztahy partnerů, taktéž i pouto mezi rodiči a dětmi, partou kamarádů, s sebou nese podobná úskalí.

Zdroje inspirace

Na závěr přichází důležitá otázka, která má však jednoduchou odpověď.
Kde inspiraci čerpat? Všude!
Zdroje inspirace jsou velmi individuální. Jak už bylo zmíněno, někoho mohou inspirovat jen stopy po kávě k vytvoření kávové malby, někoho může inspirovat jen hromada písku k vytvoření pískové sochy. Někdo zase načerpá inspiraci od jiných lidí, pročítáním fór a diskusí. Někoho inspirují verše, někoho historie. Je jen v moci konkrétního člověka, čím se nechá inspirovat on. Netradičními umělci, vlastními spolužáky, instagramovými profily idolů a slavných hvězd. Motivačními stránkami, videi z youtube nebo i blogy? Politickou situací, přírodou, vlastním domácím mazlíčkem. Stačí jen otevřít oči a nechat brány otevřené. Naučit se vnímat podněty okolo sebe a využít jich.

Mimo inspirace životem přináším několik tipů, kde inspiraci hledat, v rámci výše popsaných kategorií.
  • Zdroje pro kreativce - instagramové a youtube profily autorů, blogy, galerie a výstavy, workshopy, komunity, internetové skupiny
  • Zdroje pro každodenní situace - lifehacky, videa BuzzFeed, Diply a jim podobné
  • Zdroje pro vztahy - příslušné instagramové profily, internetové diskuze, nekontkrétní konverzace přímo s partnerem

Tip!: K vypsaným druhům inspirace si uveď zdroje dané inspirace. Na papíře uvidíš, co obohacuje a zpestřuje Tvůj život a co tě inspiruje k tomu, dělat věci a dělat věci jinak. Díky tomu můžeš posoudit, zda jsou právě tyto zdroje vhodné a můžeš je zkusit nahradit jinými - procházkou do přírody, sledováním profilů inspirativního umělce, nebo zařazením pořadu o vaření do své denní rutiny.


Inspiroval Tě můj článek? Hlasuj v anketě! Na názory, připomínky a další inspiraci se těším v komentářích!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Inspiroval Tě článek o inspiraci k hledání nebo změně zdrojů inspirace?

Ano!
Částečně ano.
Ne, vůbec.

Komentáře

1 Terry Terry | E-mail | 14. července 2016 v 22:51 | Reagovat

Souhlasím. Dodal bych jen, že pro získání, nebo naslouchání je základ být otevřený a jen tak nečekat. Jak píšeš,ke každému chodí jinou cestnou a k mně z Tvých příkladu třeba nepřijde žádná :-) Mám to trochu jinak.  Dám přiklad. Teď tohle píšu,jsem zaměstnaný psaním komentáře a najednou přijde. Já tomu říkám ticho. Utišil jsem myšlenky na problém který řeším a tím mi přišla odpověď. Sice teď inspirace neproběhla, ale při čtení jednoho z Tvých článků ano :-)

2 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 15. července 2016 v 15:45 | Reagovat

[1]: Ano, být otevřený. Právě tomu napomůže vypsání si svých inspirací a kde je čerpáme, případně kde bychom je čerpat měli / mohli. Díky tomu si otevřeme cestu k dalším zdrojům, které nás mohou nakopnout k něčemu skvělému! To je ta možnost inspiraci vědomě ovlivnit a obklopovat se tak čím chceme. A pak je samozřejmě ta inspirace, na kterou narazíme náhodou :-).

Jinak to o čem píšeš, že přijde odpověď vlastně bez podnětu, nemyslím, že úplně to je inspirace. Prostě najednou dostaneš nápad, pak teprve přichází otázka, zda tě k němu inspiroval tento článek. Což podle toho co píšeš neinspiroval, jen Ti nabídl možnost přemýšlet nad něčím jiným a utlumit hloubání nad problémem :-).

3 Terry Terry | E-mail | 15. července 2016 v 18:06 | Reagovat

Přesně,neinspiroval jak jsem psal :-) Dal jsem příklad jak to funguje u mě.Já nu inspiraci nehledám,přichází sama když je "ticho" :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama