#backtoschool - tipy co nakoupit a tipy jak si usnadnit a zpříjemnit běžný školní den

30. srpna 2016 v 8:32 | Wnaty |  Speciály
Sklonek srpna. Nastávající školní rok se neodvratně blíží a Wnaty je tu s několika fajn tipy jak se na něj nejen připravit, ale i relativně v poklidu ho přežít. Čti dál a nech se inspirovat!


Nákupy!

Zastávka č.1 - Papírnictví

Zastávku v papírnických potřebách si vždy velmi užívám. Někdo rád tráví rád hodiny v obchodech s oblečením, já zas v obchodech napěchovaných zbožím, které běžně takřka nepouštím z ruky.
Pro začátek školního roku doporučuji návštěvu papírnictví přinejmenším za účelem nakoupit si slušnou zásobu propisek, o které je přes rok ve třídách běžně nouze. Svou výbavu při té příležitosti doplň ještě o zvýrazňovače, díky kterým dáš svým zápiskům určitý systém, ze kterého se Ti bude dobře učit. V regálech poblíž najdeš i košíky plné korektorů. Tato šikovná pomůcka zakryje chyby v sešitu a vyhneš se tak nepřehledným škrtancům. Vychytanou pomůckou určenou pro korektury tahů tužkou je plastická guma. Na rozdíl od běžné gumy se totiž nedrolí a nenadělá nepořádek, cenově se neliší. Zapomenout nesmíš ani na ořezávátko, nejlepší je to se zásobníkem - nemusíš pak neustále courat ke koši. Kreativcům doporučuji šáhnout ještě po černých fixech různé tloušťky, tužkách různé tvrdosti, případně po uhlech, rudkách, tuši a tenkém štětečku.

Šaty dělají člověka

Začátek školního roku je rovněž začátkem podzimu - teploty postupně padají a je nutné, se podle toho zařídit.
Pokud se i s nastávajícími chladnějšími měsíci nechceš vzdávat svých oblíbených letních kousků, mám pro Tebe tip. Dívky mohou své oblíbené šaty / sukně / kraťasy doplnit o podkolenky nebo silonky. Přes ramena pak stačí přehodit teplou šálu, slušivý svetřík, nebo třeba pončo a z letního outfitu je rázem pozimní set.
Kluci mohou svá oblíbená letní trika nosit s neutrální volnou košilí bez zapínání. V chladnějších dnech stačí přes tričko obléct hoodie - volnější teplou mikinu přes hlavu. Vyznavačům elegantnějšího se určitě bude líbit kombinace tradičnější košile a vkusného sáčka, padnoucích kalhot a polobotek.
Chceš nakoupit chytře? Čti článek #studentstruggle - vkusné kousky za pár korun.
Nikdo by pak neměl ošidit svůj šatník o deštník. Pro praktiky bude ideální skládací, pro lidi, co deštník v deštivých dnech nosí i jako doplněk naopak velký se špičkou. S mizícím sluncem každý jistě ocení i pouzdro na sluneční brýle, které lze později vyměnit za slušivé klobouky a buřinky. Začínající školní rok nesmí začít bez pořádné tašky nebo batohu. Pokud pořizuješ nový, důkladně přemýšlej, k čemu ho budeš moci nosit a jak bude praktický. Bude lepší taška přes rameno, kabelka, nebo batoh na záda? Budu na sešity potřebovat dost místa, nebo si je mohu nechat ve skříňce a nosit menší tašku?

Proč neušetřit na knížkách?

Kupování učebnic. Nepříjemná záležitost, která vesměs vyjde draho, když vezmu v úvahu, kolik učebnic se skutečně používá. Před kupováním konkrétních knížek se raději zeptej vyšších ročníků, které učebnice skutečně používali a které je zbytečné kupovat. Ty, které budeš potřebovat, odkup od starších ročníků, nebo koukni na bazary na internetu. Před koupí si ověř, kolik stojí nová učebnice a neboj se smlouvat!

Několik tipů pro fajn dny

Důležité je myslet dopředu

Nejsem osel
Proč se táhnout jako mula s těžkou taškou? Ulev svým zádům a zvaž, co v batohu každý den doopravdy musíš nosit. Učebnice a sešity, ze kterých se aktuálně nemusíš učit nechávej ve škole ve skříňce - jednak je nebudeš neustále přenášet a jednak máš jistotu, že budeš na hodinu vždy připraven/a. Ostatní učebnice a sešity vkládej do tašky dle rozvrhu nejlépe večer předem, ráno, když máš naspěch, není problém se poplést. Učení vyměníš za to, co bylo v batohu z daného dne s tím, že máš už odlehčeno díky učebnicím, co máš ve skříňce ve škole. Považ, kolik dalších věcí v batohu nosíš a zuž výbavu opravdu jen na to nejnutnější. Věci, co denně využíváš ve škole a nepotřebuješ je doma opět nechávej stejně jako učebnice a sešity zamčené ve skříňce. Kupříkladu já mám rozsáhlou výbavu pomůcek na kreslení - dřevěné pouzdro s všemožnými tužkami, fixami a speciálními nástroji nechám ve škole a při sobě budu nosit pouze lehoučké cestovní pouzdro s propiskou, tužkou střední tvrdosti, rudkou, fixem, plastickou gumou a ořezávátkem.

Hladová Wnaty = nevrlá Wnaty
Mnoho lidí přípravu svačiny do školy podceňuje. Prázdný břich může mít negativní dopad na Tvou psychiku, ale rovněž i na Tvou postavu, to když dobu hladovíš a pak se napereš. Příprava svačinky zabere pár minut, nejlépe uděláš, když si jí připravíš večer předem, aby s tím už ráno nebyla starost. Připravit si můžeš cokoliv Ti chutná. Osobně doporučuji zeleninu a ovoce. Super svačinou jsou například zeleninové proužky s domácím dipem, který připravíš z trochy zakysané smetany a bylinek. Místo pečiva zkus zvolit například rýžové nebo kukuřičné křehké plátky a vem si k nim třeba kuřecí šunku nebo sýr. S sebou si můžeš připravit i ovocný salát, pokrájené ovoce zaliješ sladkou zálivkou, například ze zakysané smetany a medu. K pití jsou super 100% džusy, teplé i vychlazené čaje, nebo voda s citrónem. Osobně doporučuji také smoothies, více se o nich dočteš v článku Povídání o smoothies + recenze smoothie makeru DOMO DO492BL.


Super ráno pro super den aneb pravidlo deseti minut

Nejosvědčenějším trikem, jak na pohodové ráno je pravidlo deseti minut. Budík o deset minut dříve, abych měla čas, vyhrabat se z postele. Deset minut na to se obléct, deset minut na nalíčení se, učesání vlasů a čištění zubů, deset minut na snídani. Pak jen čapnout batoh a bundu a může se v klídku do školy.
Nezanedbávám večerní přípravu batohu na následující den, která i když zabere jen pár minut, krátí ráno čas na úkor jiné aktivity. Na snídani si udělám čas vždy, i kdybych měla do školy přijít pozdě. Snídaně je dle mého názoru nejdůležitějším jídlem dne - nastartuje tělo a dodá mu potřebnou energii do nastávajícího dne. Pokud mám školu později, vyhradím si čas i na ranní sprchu, která člověka dokáže nabudit.

Ve školní lavici

(Ne)zapomínání
Mou oblíbenou školní pomůckou se stal diář. Raději si poznámky píšu na papír, než do mobilu, Ti, kteří to mají naopak pak ocení mobilní aplikace, kterých je pro tyto účely nespočet. Z diářů osobně upřednostňuji diáře školní, kdy jsou měsíce řazeny podle školního roku. Do diáře zapisuji úkoly, které musím v nejbližší době splnit, pak také doktory a plánované akce. Barevně je nijak neodlišuji, kdybych měla diář větší, asi tak činím.

Křičící informace
Super tipem, který Ti pomůže lépe se naučit zapsanou látku je zvýraznění důležitých informací. Nejlepší je mít hned několik zvýrazňovačů, které Ti usnadní orientaci v textu. Text můžeš zabarvovat:
  • podle typu informace (například jména žlutým zvýrazňovačem, letopočty oranžovým zvýrazňovačem, postupy zeleným zvýrazňovačem, atp.)
  • podle podřadnosti (například nejdůležitější nadpis růžovým zvýrazňovačem, podnadpis oranžovým zvýrazňovačem, kategorie zeleným zvýrazňovačem a důležité informace žlutým zvýrazňovačem, atp.)
  • podle důležitosti informace (například nejdůležitější informace oranžovým zvýrazňovačem, méně důležité informace žlutým zvýrazňovačem, atp.)

Kam schovat tahák?
Co si budeme, každý ho aspoň jednou použil. Stačí zapomenout na písemku, nebo bít prostě lenoch a nenaučit se na ní a problém je na stole. Respektive tahák je na stole. Kam ale s ním?
Osvědčenou metodou je napsat tahák slabě tužkou přímo na lavici. Při rozdávávání papírů na psaní, nebo zadání lze text položenýma rukama na lavici, při psaní testu zakrýt tahák přímo testem a vždy ho poodkrýt, když budeš potřebovat nápovědu. Po testu stačí tahák smáznout prstem, nebo nenápadně vygumovat. Vhodné při zaznění věty "Všechno z lavic pryč!".
V této situaci se mi také osvědčil tahák napsaný na papírku a schovaný v dlouhém rukávu za gumičkou. Pokud víš, že budeš na test moc použít vlastní papír, vytrhni si dvoustranu a na jednu stránku si napiš tahák. Při testu z něj čerpej, a před odevzdáním stránku s tahákem odtrhni. Pokud myslíš, že by odtrhávání papíru bylo nápadné, napiš před testem tahák na papír zvlášť a založ ho do dvoustrany. Před odevzdáním ho pak stačí pouze nenápadně vytáhnou, zmuchlat a pod lavicí vhodit do tašky.
Několikrát se mi i osvědčilo si napsat tahák, vyfotit si ho a nastavit jako zamykací obrazovku telefonu.


Pro klid na duši

Jak se namotivovat k učení?
Je to jednoduché. Za každou naučenou část se odměň. Před začátkem učení se si stanov "checkpointy". Naučím se tenhle odstavec = odměna v podobě gumového medvídka. Naučím se tuto kapitolu = budu si moct zahrát jednu hru Age Of Empires.

Tip pro milovníky čaje nebo kávy
Pokud jsi vášnivým kafařem nebo čajařem a víš, že nápoj ti dokáže dodat energii a pozitivní náladu, je nezbytné ho mít neustále u sebe. Zainvestuj pár korun do kvalitního termohrnku a připrav si životabudič do školy už ráno. Termohrnky ho zpravidla udrží teplý / studený až po dobu několika hodin. Pokud máš možnost, stejně jako já, připravit si kávu nebo čaj přímo ve škole, vybav se na to. Ve škole máme několik varných konvic, já se proto do nastávajícího školního roku vybavila konvičkou se sítkem, sypaným čajem a novým hrníčkem, abych si mohla o dílnách udělat čaj se spolužačkami. Pokud nebyl dobrý den, neodpírej si návštěvu čajky nebo kafárny :-).

Řešení pro kreativce
Jako umělecká duše doporučuji všem mně podobným vlastnit hned několik notýsků, deníčků a skicáků, když Tě náhodou políbí múza. Pravidlo je jen jedno - sešit nesmí být příliš velký, abys ho mohl/a mít kdykoliv a bez výmluv u sebe :-). Píšeš krátké básničky? Kreslíš? Plánuješ projekt? Tak šup do papírnictví!


Nudit se nebudeš

Jistě nebudu jediná, která má hodiny, ve kterých se šíleně nudí. Abych nemrhala časem, který je pro mě cenný, snažím se ho prakticky využít. Zároveň se zabavím a někam posunu. A co dělám?
  • Někdy se učím - to když jsem se nestihla, nebo spíše nechtěla naučit na test, který píšu další hodinu. Musím říct, že obvykle se nejvíce naučím v časové tísni, takže někdy učení schválně odkládám na tyto hodiny.
  • Plním kreativní deník - skicuju, kreslím. To co vidím kolem sebe, nebo co vyflusne mozek. Místo mám na vše.
  • Vytvářím koncepty a rozvíjím vlastní plány - Dělám-li nějaký projekt, vymýšlím si koncepty, zkouším různé variace a posouvám ho dál. Občas přemýšlím nad výtvarným úkolem, jindy zase nad články na blogu.
A co doma? Někdy to chce relax, uvolnit mozek a něco si zapařit, kouknout se na videa nebo filmy, nebo si jen pustit hudbu a relaxovat po náročném dni :-).Čti další související články:

7 kroků, které Ti pomohu naplnit Tvé sny aneb motivace k tomu, založit si kreativní deník na projektování tvých cílů.
#studentstruggle - osvědčené metody jak ušetřit peníze - Chceš si občas zajít na kafe, ale nemáš stálý příjem? Vyžadují Tvé sny finance? Pojď se naučit něco málo ušetřit!
Projekt 101 cílů za 1001 dní aneb jak se vymanit ze stereotypu všedního života - Když ti všechno zevšední, je tu tvůj seznam 101 cílů. Pojď zjistit, proč a jak si ho vytvořit!


A otázka na závěr: Těšíš se na nastávající školní rok? Hlasuj v anketě pod článkem!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Těšíš se na nastávající školní rok?

Ano!
Jsem neutrální.
Jak na co.
Ne, vůbec.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 30. srpna 2016 v 13:31 | Reagovat

Já se do školy netěším vůbec :-D A taky mám jako ty ráda papírnictví, ty nové sešity tak krásně voní ;-)

2 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 14:00 | Reagovat

[1]: Miluju vůni nového papíru!

3 Susane S. Susane S. | Web | 30. srpna 2016 v 17:51 | Reagovat

Kvůli těmto věcem se do té školy i těším :) těším se na ty povinnosti a na zařizování sešitů :D taháky používám opravdu často, ale ne tím způsobem, že se na něj na 100% spoléhám, ale spíš jako takovou pomůcky kdyby se mi nějaká důležitá informace "vykouřila" z hlavy :D tužkou na lavici je moje osvědčená technika, nebo papírek pod test, ale to už mi jednou nevyšlo :D

4 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 18:13 | Reagovat

[3]: To zařizování mě taky baví. Takový ten "nový začátek". Jinak se do školy ale spíše netěším.
Jinak s těmi taháky to mám naprosto stejně. Mám ho skoro při každém testu, ale v 80% případů ho třeba vůbec nepoužiji. Je to spíše rezerva, kdybych měla "vokno". Zatím mi na ně ještě nikdo nikdy nepřišel :-D.

5 MILKONAIRE MILKONAIRE | Web | 31. srpna 2016 v 2:33 | Reagovat

Jsi výborná blogerka a rádkyně, upřínně jsem myslela, že opisovat už mě nikdo nenaučí a tys mě přecejen naučila něco nového, ahaha. Takky zbožňuju nakupování v papírnictvích <3

6 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 31. srpna 2016 v 17:10 | Reagovat

Rady jsou to dobré, cenné, pár let se už podle některých z nich řídím. Hezky napsáno :D

7 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 31. srpna 2016 v 17:39 | Reagovat

[5]: Děkuju moc za kompliment a milý komentář :-).

[6]: Děkuju :-)!

8 Mirenia Mirenia | Web | 1. září 2016 v 13:09 | Reagovat

To s tou těžkou taškou si vystihla. Na letošek mám naplánováno, že ve skřínce budu nechávat všechno co nepotřebuji a nemusím se z toho učit. přesně jak jsi psala. Pěkný článek!
PS: Díky za komentář u mě na blogu :)

9 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 1. září 2016 v 14:46 | Reagovat

[8]: Tak ať Ti to vyjde :-). A nemáš zač!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama