Být dobrým zahradníkem

7. září 2016 v 16:55 | Wnaty |  Téma týdne
Pokud někdo vymyslí přípravek, nebo (ne)technickou vymoženost, díky které bude moci člověk číst myšlenky druhých, jistě se náš svět začne rázem řítit do pekel. Mysl každého z nás je tak pestrá, tak barvitá, že do jejích zákoutí snad ani my sami zabrouzdat nechceme. Asi nejspíše ze strachu z nás samých.

V tomto tématu týdne bych ráda popsala dravost myšlenek a jejich vliv nejen na běžný život člověka, ale i na chod světa. Celou myšlenku budu ilustrovat jako (ne)rozkvetlé pole květin - co každý jistě dobře zná, je těžké sdělovat abstrakci abstrakcí a pro uchopitelnost sdělovaných informací je fajn mít po ruce něco konkrétního.


Přirozená selekce

Kouzlo lidské mysli je v jedinečné kombinaci její zvířecí přirozenosti - instinktů a pudů se schopností onu přirozenost ovládat, obohacovat a aktivně využívat. Osobně bych pak sílu jednotlivých myšlenek rozdělila do tří úrovní.

Tou první je úroveň ničemu neškodná. Během každé sekundy prolítne mozkem tolik informací a tolik semínek myšlenek, které se pak zametají do těch nejskrytějších zákoutí mozku. Většina těchto myšlenek pak nedosáhne žádného dramatického rozšíření. Jde o přirozenou filtraci. Avšak pokud se seskupí víc semínek stejného druhu, může začít kvést louka. Takže i tyto drobné myšlenky a útržky mají v obyčejném životě každého z nás určitou roli - čím více podobných člověk sbírá a vytváří, tím více se jeho mysl ubírá daným směrem a nakonec se z těchto myšlenek může stát rozkvetlé pole plné úvah a nápadů, které má významný vliv na osobnost jedince. Mysl každého je plná rozkvetlých luk, polí a políček, které utváří Tvůj charakter a dělá Tě tím, kým jsi.

Druhou úroveň myšlenek představuje naklíčené pole. Některé klíčky rostou rychleji a derou se na povrch, jiné zase raději zůstávají při zemi. Ty dravější vklouzávají do vědomí člověka a pak je na jedinci, jak s onou rostlinkou naloží. Pokosit? Nebo naopak pohnojit a nechat ji růst? Tyto volby se odehrávají pouze v nitru člověka a je na něm, jaké myšlenky nechá rozvíjet a jaké naopak pohřbí.

Třetí a tou poslední úrovní myšlenkových pochodů je úroveň, kdy se ty nejrozkvetlejší myšlenky vyplazí z hlubin mozkových závitů až na povrch - na veřejnost. Těmto myšlenkám dotyčný musel věnovat určitý čas a v mozku se muselo odehrát dostatečné množství procesů. Příkladem takové myšlenky je například ta myšlenka, kterou sděluji v dnešním článku - než se dostala do fáze, kdy by měla být ostatním zřetelná, musela být vypěstována.


Jednoletky a trvalky

Paleta polí a luk v naší mysli je opravdu pestrá. Mezi poli najdeme louky takzvaných jednoletek a trvalek.

Pole jednoletek jsou pole plná myšlenek, které vznikají nárazově a na relativně krátkou dobu - jedná se o myšlenky týkající se pomíjivých věcí. Jako příklad lze opět uvést tento článek - jde o jednorázovou věc. Mezi takové myšlenky spadají rovněž takové, které se týkají například časově omezených projektů, aktuálních a stále měnících se situací a dalších podobných záležitostí. Pole po splnění svého úkolu umírají a uvolňují prostor a poskytují živnou půdu myšlenkovým polím novým.

Naopak políčka trvalek symbolizují myšlenky, které se týkají Tvých životních cílů a snů, nebo životů samotných. Obvykle řeší osobní postoje a utváří osobnost.


Plevel

Součástí každé zahrady je plevel. Ani v zahradách v Tvé mysli se mu nevyhneš. Plevelem lze nazvat nevítané myšlenky. Ať už se jedná o myšlenky týkající se nenávisti vůči někomu, na myšlenky ohledně nějakého druhu fetiše, na myšlenky ohledně něčeho zakázaného a společností netolerováno, vždy jde o myšlenky, které nepěstujeme. Minimálně zpočátku ne. Není výjimkou, když se Ti některá oblast myšlenek, kterou jsi měl/a zpočátku za plevel zlíbí a začneš věnovat jí větší péči a necháš ji kvést. V tom případě se jedná se obvykle o neškodné myšlenky, které nepoškozují Tebe, ani Tvé okolí. Většinou se pak s těmito myšlenky setkáváš pouze ve svém vědomí, případně vyplouvají na veřejnost pouze do úzkého okruhu lidí, se kterými Tě tyto myšlenky spojují.
V případě, že se jedná o škodlivé myšlenky typu vražda atp. a Ty je začneš vědomě pěstovat, není asi něco v pořádku a bylo by vhodné navštívit psychologa a nechat ho zahradu vyplít, dokud není pozdě. Co si budeme, tyto škodlivé myšlenky snad potkali každého - napadnou nic netušícího člověka před spaním, nebo při rozjímání ve sprše. Jsou to myšlenky, ze kterých jde strach. Myšlenky, které Tě sobě samé/mu prezentují jako zrůdu největšího kalibru. Je to ale v pořádku. Jen je důležité zlo včas vymýtit, nezačít ho pěstovat, nebo nedat šanci nikomu jinému, aby ho vypěstoval za Tebe, aniž by sis to uvědomil/a (mluvím například o ovlivnitelnosti obyčejných lidí během druhé světové války, komunismu atp.).


Jak se o "svou zahradu" staráš Ty? Věnuješ se třízení myšlenek, uvědomuješ si které rozvíjíš a které naopak ne? Poděl se o své poznatky v komentářích a třeba i připoj nějakou myšlenku, kterou považuješ za zajímavou, nebo nějakou, která Tě napadá v souvislosti s tímto článkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pěstuješ nějaký "plevel"?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 7. září 2016 v 17:57 | Reagovat

zajímavé :-)

2 N. N. | 7. září 2016 v 18:34 | Reagovat

Pokud zatím ještě nemá lidský mozek konektor, je vše v pořádku. Bohužel takový internet je již docela zdařilý pokus . Dívám li se na idiotský ksicht pana Zuckerberga, majitele facebooku, který mu zaplatil a financuje jeho strejda Rotšild, divím se upřímně všem nešťastníkům, kteří zapínají jeho facebook s otevřením očí, a vypínají ho až večer krátce před usnutím, a nechtějí po něm poplatky za tuto činnost, bez níž by nemohl šmírovat a vekslovat.

3 N. N. | 7. září 2016 v 18:48 | Reagovat

Kdo by si ještě před takovýma dvaceti lety pomyslel, že si podstatná většina lidí koupí za svoje prachy svého fízla, a bude mu sdělovat vše co je napadne, a ještě na to bude hrdá, a bude se s tím reprezentovat před všemi ostatními, kteří to ještě němají a neprovozují také. Připomíná mi to háj u Hlavního nádraží v Praze, do kterého si musíte přinést svého robertka, a za své znásliňování /o kterém předem ani nevíte, jak to vlastně dopadne /, pachateli zaplatit...

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 7. září 2016 v 18:51 | Reagovat

Koukám, že není plevel jako plevel! :D

5 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 7. září 2016 v 19:02 | Reagovat

[2]: Já třeba Facebook využívám. Jestli si myslíš, že Tebe nikdo nesleduje, protože na Facebooku třeba nejsi, tak je to úvaha celkem naivní. Internet tě sleduje celý - každé slovo co zadáš do Googlu, každá stránka kterou navštívíš, každá reklama na kterou klikneš. Odkudkoliv, kde se připojíš, znají Tvou polohu, spekuluje se i o záznamech z "vypnutých" kamer mobilních telefonů, ale i webkamer na noteboocích. Neříkám, že je nutno přilévat do ohně, ale upřímně, už tohle ani neřeším. Facebook je pro mě fajn pomůckou a to, že už o mně ví takřka vše nepovažuji za novinku. Jediného, čeho lituju je to, že jsem v minulosti poslala a napsala věci, které jsem neměla a v případě, že by Facebook někdo nabořil a vše se vypustilo do veřejnosti, byla bych dost v háji z toho, že to lidi vidí a ví. To už ale nevrátím - ostatně, byla jsem hloupá a pokud na to doplatím, dobře mi tak. Já ale věřím tomu, že nikdo nemá zapotřebí rozheslovávat každou zprávu každého uživatele a když už, věřím, že by to nikdo nevpustil do světa, protože by to narušilo soukromí milionum lidí. A pokud už ano, myslím, že by se to okamžitě řešilo.

[3]: Vůbec nevím, o čem mluvíš. Facebook nic nestojí a neznám nikoho, kdo by se jím reprezentoval a shazoval někoho, kdo na něm účet nemá. Nikdo Tě nenutí si ho zakládat, tak zas klid. A pokud jo, tak je mi to líto. Každopádně tohle už je trochu mimo článek.

[4]: No není! Třeba kopřiva - pro někoho plevel, pro někoho užitek (čaje, odvary, atp). A co taková pampeliška :-D!

6 N. N. | 7. září 2016 v 19:49 | Reagovat

Kdybych nevěděl, že nevíte o čem mluvím, tak bych neměl důvod tady něco psát. Ohledně facebooku bych propagoval takovouto naprosto nesmyslnou taktiku od jeho uživatelů:

"Hele vole, Cukr, samozřejmě že ti napíšu komentář, abys vůbec mohl existovat, ale kus za půl dolaru za řádek, můžeš mi to hned poslat  na účet číslo...... A klidně můžeš ještě s astronomickým ziskem inzerovat.....

Nesmyslné, že ?

7 N. N. | 7. září 2016 v 20:48 | Reagovat

Když budete hodná, Cukr Vás nepráskne...

8 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 7. září 2016 v 21:08 | Reagovat

[6]: Nevím o čem mluvíš, protože to téměř nesouvisí s článkem a především absolutně nerozumím tomu myšlenkovému pochodu - nechápu kupování fízlů, nechápu situaci se znásilňováním, kdo je Cukr, nechápu komentáře za půl dolaru. Zároveň si myslím, že Ty nerozumíš mně. Myslím, že bude lepší tuto debatu uzavřít, protože se asi vzájemně nepochopíme.

Jinak v internetových diskuzích upřednostňuji tykání, které je dle etikety zcela na místě :-).

9 N. N. | 8. září 2016 v 12:28 | Reagovat

Soudruzi za socializmu taky rádi tykali....

10 stuprum stuprum | Web | 17. září 2016 v 19:38 | Reagovat

Svoji zahrádku mám pohnojenou! Pár tulipánů na slunci se blyští  a staré panny přímo ze semena tu zvolna klíčí v stuchlém pařeništi.

11 Switch Switch | E-mail | Web | 17. září 2016 v 21:56 | Reagovat

Fakt zajímavé přirovnávat to ke flóře :D :D

12 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 18. září 2016 v 9:08 | Reagovat

[11]: Nějak to vyplynulo samo. A řekla bych, že se to na tom ilustruje skvěle, je to hned o něco víc představitelnější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama