Moje cestovní výtvarná výbava

22. července 2017 v 16:56 | Wnaty |  Tvoření
Kreslení, malování, tvoření, to vše je mou vášní už od mala. Dospěla jsem do fáze, kdy kreslím prakticky každý den a proto je přítomnost skicáku a kreslících potřeb neodmyslitelnou nutností do každého dne.
Dříve jsem měla klasické školní pouzdro, s pár vypsanými propiskami, několika polámanými tužkami a asi třemi nepoužitelnými pastelkami. Později jsem dospěla k tomu, že mi tohle prostě nestačí a pořídila si dřevěné umělecké pouzdro. Má výtvarná výbava se s tímto krokem znatelně rozšířila, ale pouzdro bohužel nebylo příliš praktické a přesto, že bylo relativně velké a těžké, nepojalo tolik, co bych si přála. Vystřídalo ho tedy lehčí plastové pouzdýrko, které bylo sice velmi skladné, na své rozměry obsáhlo i relativně dost potřeb, ale stále ne tolik, kolik bych potřebovala mít stále po ruce. Nakonec jsem ve fázi, kdy jsem si pořídila relativně rozměrný organizér se třemi velkými kapsami a několika menšími bočními, které už pojme opravdu vše, co chci mít stále po ruce. A právě o něm bude dnešní článek.


Ačkoliv si někteří možná řeknou, zda není zbytečné nosit všechno tohle stále při sobě, za mě rozhodně není. Limitování prostředky limituje kreativitu. Jsem člověk, co rád experimentuje, co rád kombinuje různé barvy a média, různé materiály i styly kresby. Navíc, přihlédnu-li k tomu, že jsem stále na cestách a nemám vlastní pokojík vybavený vším, co bych si přála, je obsáhlejší pouzdro skvělou alternativou k uměleckému studiu. V dny, kdy vím, že na tvoření nebude tolik času a prostoru, v dny kdy potřebuji mít minimální obsah tašky, tehdy sahám po původním plastovém pouzdérku, kam hodím propisku, tužku, pár fix a pastelek a večer po návratu je opět uložím zpět do organizéru.Organizér, původně prodávaný jako úložný prostor na kosmetiku, jsem zakoupila za pouhých 70 korun na Aliexpressu. Vybrala jsem si ho protože je prostorný a má spousty kapes, do kterých mohu všechny své pomůcky pečlivě roztřídit a nebudu je pak při tvoření dlouho hledat. Pouzdro má několik bočních neuzavřených kapsiček na stěnách, skládá se ze tří velkých kapes, dvou na zip a jedné bez zavírání. Na tu bez zavírání jsem za značné pomoci mé mamky (mrkni na její blog http://hanka-belzer.blog.cz/) našila suchý zip. Bohužel, po měsíci používání se začal rvát ze švů a začal se párat. V blízké budoucnosti tedy plánuji zip vypárat úplně a nahradit ho cvočky.Nepostradatelnou součástí mé výtvarné výbavy je malý bloček a barevné zvýrazňovače. Malý bloček používám na rychlé poznámky, rozepisování propisek a zkouším si v něm barevné kombinace. Zvýrazňovače samozřejmě využívám na podtrhávání textu v sešitech i diáři.


V jedné boční kapse, té, která má společnou stěnu s vnějšími kapsami na bloček a zvýrazňovače, mám standardní výbavu. Nachází se zde propisky, obyčejné tužky, grafitová tuha, rudka, ořezávátko, gumy, lepidlo a lepicí páska, několik základních fixů, štětec s nádržkou na vodu, řezák a skladné nůžtičky z Tigeru.

Právě štětec s nádržkou a nůžtičky bych ráda vypíchla. Oba produkty stojí 30 korun, štětec se dá koupit na Aliexpressu a je opravdu praktický na cestování z toho důvodu, že voda do hrotu se vypouští pouze přítlakem. Není proto třeba tahat sebou ještě nádobku s vodou, malovat se dá i na cestě vlakem bez obav, že se voda vylije. Nůžtičky z Tigeru jsou skvělé, díky tomu, že mají zatahovatelné nože, tudíž jsou nezvykle skladné a nepoškodí pouzdro.

Koho by zajímalo, proč mám hned tři různé typy gumy, je to proto, že s každou se lépe gumuje jiný materiál a jiná plocha.


Součástí mojí výbavy je i malý set na tušové techniky. Tuš jsem si v minulosti velmi oblíbila a ačkoliv se tvorbě s ní nevěnuji tolik, jako dříve, stále patří mezi má oblíbená média. Od kamarádky jsem k narozeninám dokonce dostala ručně šitý skicák se speciálním křídovým papírem, který je pro kresbu ideální a tak když mám chuť se do této techniky opět ponořit, sahám právě po něm.

Rukojeť perečka je součástí standardní výbavy, hroty schovávám v rozkošné plechové krabičce od bonbonů z Tigeru, kterou ukládám do jedné ze síťovaných kapes na stěně pouzdra u zvýrazňovačů a bločku. Tuš pak ukládám do kapes na druhé boční straně u barev, o kterých bude také ještě řeč.
Výbavu hrotů plánuji ještě rozšiřovat. Nejen, že se snadno poničí - zohýbají se nebo zreznou, proto jich je lepší mít v zásobě víc, ale každý typ hrotu dělá jiné linie a díky tomu může být perokresba hned zajímavější.


Relativně nedávno jsem poznala kouzlo fixů. Ty, které vlastním já, jsou opět nakoupeny za opravdu směšnou částku na Aliexpressu.

Černé linery různých tlouštěk jsem si zamilovala kvůli tomu, že různé šířky tahů dávají kresbě živost. Fixy jsou voděodolné, což je úžasná vlastnost, při tvorbě lineartů, které mají být následně kolorovány akvarelovými nebo anilinovými barvami, případně fixami na vodní bázi.


Barevné fixy jsou na vodní bázi, což má své výhody i nevýhody. Výhodou na rozdíl od těch na alkoholové bázi je to, že nesmrdí, nepropíjí papír, jsou rozmyvatelné vodou a jdou snadnou umýt z rukou i vyprat z oblečení. Jejich nevýhodou je, že se vrstvy a odstíny hůře míchají a flekatí a že obsahem vody se při více nevyschnutých vrstvách mohou na papíru tvořit žmolky.
Fixy mají dva hroty - z jedné strany klasický tenký tvrdý a z druhé strany měkký štětcový.
Do budoucna mám v plánu vypsané fixy nahrazovat podstatně dražšími, ale kvalitnějšími Copic nebo Touch fixami se štětcovými hroty na alkoholové bázi.

Součástí mé sady fixů je ještě obyčejný černý fix, který stojí opravdu jen pár korun, ten používám na pohybovky, jelikož mi vyhovuje jeho tloušťka. Dále pak vlastním bílou gelovku, která je ideální pro kresbu lesků, odlesků a světel, nebo pro kresbu negativní.

Celá sbírka má své místo v největší prostřední kapse.


V poslední kapse, tedy druhé krajní se pak nachází sada akvarelových pastelek Color Peps. Když jsem si pastelky pořizovala, váhala jsem, zda koupit klasické a nebo akvarelové, pro akvarelové jsem se nakonec rozhodla protože se s nimi dá kreslit stejně jako s klasickými a možnost jejich rozmytí je na rozdíl od klasických pastelek výhodou. Je možné je tak používat samostatně, skvěle ale fungují i v kombinaci s lavírovanými technikami. Značku Color Peps jsem zvolila proto, že sada disponuje krásnými sytými odstíny.

V kapse pak uskladňuji ještě detailní štětec, který je na fotce zanesen zlatou akrylovou barvou, ale obvykle bývá čistý.

Nádobku na vodu nemám u sebe vždy, jelikož pokud se opravdu důkladně neutáhne a nezaopatří, vyteče. Používám především štětec s nádržkou, ale je fakt, že při malbě více odstíny akvarelových barev je fajn hrot od barev vypláchnout, pokud tedy jdu někam s cílem a jasným záměrem, že budu malovat, mám nádobku u sebe.

V neposlední řadě v kapse schovávám v průhledném pouzdře ještě akvarelový blok. V obalu ho mám proto, aby ho pastelky samovolným pohybem v kapse nepočmáraly. Jedná se o bloček z Tigeru, stál 90 korun. Obsahuje 20 akvarelových papírů, velikostí je ideální na cesty. Ostatně s tím, že s blokem bude tvůrce cestovat počítá výrobce už tím, že bloček je po celém obvodu opatřený lepidlem a tak se papír při malování nezkroutí, po dokončení malby se list pouze odejme z bloku, například za pomoci jídelního nože, špendlíku, jehly, nebo řezáku. Z druhé strany je předtištěna šablona zadní strany pohlednice, což nevyužívám, ale nepřekáží mi to.


V kapsách na druhé boční straně se pak nachází barvy. Uskladňuji tu již zmiňovanou tuš, tři tuby akvarelových barev - černou, bílou a zlatou, tubu zlatých glitrů, sponky, vzorníky s odstíny fixů a akvarelovou paletku barev rovněž se vzorníkem.


Akrylové barvy využívám na vybarvování větších ploch i na detaily. Zlatá je naprosto skvostná a doopravdy zlatá, zlaté detaily a nebo zlaté pozadí dá obrázku úplně jinou dimenzi. Výhodou akrylových barev je jejich hustota, dají se s nimi vytvářet až pastózní nánosy. Když maluji noční oblohu, ráda do černé zamíchám zlaté glitry, které pak imitují hvězdné nebe. Akrylky jsou vhodné na množství různých povrchů, kupříkladu skvěle fungují na dřevěné desce.

Vzorníky s odstíny fixů mi pomáhají při volbě barevných kombinací.

Kovové sponky jsou užitečným pomocníkem především při práci v terénu. Když kreslím nebo maluji a fouká, mají stránky sketchbooku tendenci listovat. Sepnutím více listů sponkami docílím větší váhy, kterou už vítr neotočí.

Akvarelové barvy, které používám, byly pro chudého studenta, jako jsem já, relativně drahým špásem. Investice ale určitě nelituji. Paletka s ruskými barvami Bílé noci od značky St. Peterburg je ideální na cestování, obsahuje použitelné barvy v nádherných výrazných odstínech. Jedná se o plné pánvičky, barvy obsahují tedy opravdu hodně a vydrží věky. Jedinou výtku mám asi k balení, tradičnější kovové u konkurenčních značek se mi líbí více, tohle je relativně bytelné, z levného plastu, ale je fakt, že ho alespoň nepromáčknu. Do paletky vždy skladuji poskládaný papírový ubrousek a vatové tyčinky, abych ji mohla po použití vždy vyčistit. Přiložený vzorník mi pak pomáhá přesně definovat odstíny, v paletce vypadají jinak než na papíře.A to je vše! Pokud by Tě zajímalo, co s tímto materiálem dokážu vytvořit, nezapomeň sledovat mou výtvarnou stránku na facebooku v odkaze ZDE, nebo sleduj můj výtvarný profil na instagramu TADY, kde jsem aktivnější a aktuálnější.

Co Ty? Tvoříš rád/a? Jakou máš výbavu a jak ji skladuješ?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 22. července 2017 v 17:35 | Reagovat

Já jsem kdysi chodila do výtvarného kroužku a velmi mě to bavilo. Tvá výbava je opravdu pěkně nadupaná! ;-)

2 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 22. července 2017 v 17:44 | Reagovat

Tomu říkám výbavička :).

3 NaTyy NaTyy | Web | 22. července 2017 v 17:58 | Reagovat

Super výbava :)

4 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 22. července 2017 v 23:06 | Reagovat

[1]: A už netvoříš?

[2]:[3]: Jsem s ní spokojená, v rámci možností jsem si ji lépe zařídit nemohla :-).

5 Iris Iris | E-mail | Web | 23. července 2017 v 8:36 | Reagovat

Tak to je tedy výbava :-) Máš tam opravdu všechno.

6 Unicorn Unicorn | Web | 23. července 2017 v 19:11 | Reagovat

závisť :O normálne mi zachýbali časy keď som maľovala :/

7 . . | Web | 24. července 2017 v 21:18 | Reagovat

Jak tak koukám, jsem ráda za své čárkové panáčky. Ty můžu namalovat i s pouhou tužkou z podprsenky.

8 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 26. července 2017 v 14:52 | Reagovat

Ty jo, ty máš věcí. To já jsem ráda, že mám pěticentimetrovou tužku, haldu pastelek a voskovek "co dům dal" a fixy, a jeden vyschlý zvírazňovač a vodovky ještě ze základky, kde chybí černá a žlutá. A ono mi to skoro stačí. Jen tu tužku pořídím novou. S tou se to už fakt nedá. Možná by se někde našly ještě takové ty olejové křídy, ale kde těm je konec.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama