Od čtvrtky ke sketchbooku

24. srpna 2017 v 17:46 | Wnaty |  Tvoření
Ještě před pár lety jsem si absolutně nedokázala představit, že bych svými kresbami a malbami z reálného prostředí i fantazie dokázala počmárat celý notes. Dnes si naopak těžko dokážu představit, že bych zasedla ke stolu nad prázdnou A4 a na několikátý pokus křečovitě překreslila fotografii z internetu, přičemž bych si hotovou kresbu uložila do desek do fólie. Asi je to přirozená součást mého výtvarného vývoje, kterou bych tady na blogu ale ráda sdílela. Mnohdy se setkávám s méně zkušenými výtvarníky, než jsem já a třeba se v někteří v určité fázi mého postupu od čtvrtky k plným sketchbookům najdou a usnadní jim to další kroky k tomu stát se tím, kdo volnou rukou kreslí a maluje bez ostychu každý den.Několik let na zpět, jsem tvořila vždy tak, že jsem si uvařila čaj, posadila se ke stolu, vytáhla si čtvrtku, obyčejnou tužku, zapnula jsem notebook, našla si předlohu z internetu a pustila se do kreslení.
Dnes již podle fotek nepřekresluji. Člověk se na tom totiž absolutně nic nenaučí. Nenaučí se vnímat prostor, kreslit objekty, neprocvičí si fantazii. Pouze slepě překresluje linie a plochy. Jediné, co se při takovém kreslení tvůrce může doopravdy naučit je pracovat se zvoleným kreslícím materiálem.
Než jsem se dostala do nějakého hlubšího rozpracování, vždy jsem několik papírů zmačkala a vyhodila. Hotový výkres, který mi obvykle zabral něco kolem hodiny, jsem pak ukládala do fólií a desek.

Později jsem kreslila rovnou do skicáků, takových, které lze za dvacet korun zakoupit v každém papírnictví. Měli jen pár listů a já se snažila je méně trhat ven a vyhazovat a více pokreslit.
Zhruba půl roku před přijímacím řízení na uměleckou školu jsem začala od kresby podle fotek upouštět a hledala jsem náměty kolem sebe v reálném světě, nebo ve své hlavě.
Když jsem si začala v tom co dělám více věřit, šáhla jsem po silnějším sešitu s pevnou vazbou. Tady nastal problém. Bylo mi sešitu líto, nechtěla jsem tak krásný blok zaplnit nepovedenými pokusy ale zároveň jsem z něj nechtěla trhat, aby se vazba nerozsypala. Vrátila jsem se tedy o krok zpět a zvolila jsem kompromis mezi skicákem a sketchbookem. Šlo o relativně tenký sešit s kroužkovou vazbou a měkkými deskami. Byl levný, trhat z něj šlo, ale už působil seriózněji, než jednotlivé výkresy ve složkách. Když jsem zaplnila ten, sesbírala jsem všechnu odvahu a pustila se do svého prvního sketchbooku.


Pochopitelně, škubání stránek jsem se nevyhnula a tak několik prvních pokusů zaplnit sketchbook dopadlo fiaskem. Polorozpadlé prořídlé vazby s vynucenými kresbami mě ale od dalšího snažení neodradily. V prváku na střední škole, v obklopení mých spolužáků - šikovných kreativců, se mi již první sketchbooky přestala zoufale trhat listy po trsech. Pár stran se ze sketchbooku samozřejmě ztratilo, několik kreseb bylo překresleno, několik stran s nezdařilým obsahem slepeno, nějaké malůvky byly přetřeny černou tuší, na kterou jsem poté nakreslila něco snad povedenějšího bílou gelovkou.

V dnešní době snad jinak než do sketchbooku pomalu netvořím. Nepočítám-li grafiku, ať už tradiční nebo počítačovou, tvořím mimo sketchbook maximálně - když mám prostor, čas a chuť - nějaké větší projekty, kterých ale, přiznejme si, není moc, jelikož právě prostor, čas nebo chuť schází. Sketchbook sebou tahám všude - do vlaku, na intr, do školy, k přítelovi, do kavárny, restaurace, na vycházku parkem, na výlety, na cesty do zahraničí. Je to nejpraktičtější způsob, jak tvořit. Pevná vazba zajistí, že má tvorba přežije i méně šetrné zacházení, zároveň mi tvoří pevnou podložku a vazba zajišťuje, že mi listy všude nelítají. Po ruce je pak už potřeba mít jenom materiál, kterým se dá prázdné stránky pokreslit či pomalovat. Koho by zajímalo, co s sebou nosím já, ať si přečte článek Moje cestovní výtvarná výbava, který zodpoví případné veškeré dotazy.


Do sketchbooku zaznamenávám vše. Nápady na kresby, malby i projekty, skici z okolí, z cest, obrazy z mé hlavy. Dříve jsem si sketchbooky dělila, jeden jsem měla na nápady, jiný jsem měla na hrubé náčrty, další na propracovanější kresby, jeden na kresby tužkou, jiný na malbu kávou. Postupem času jsem dospěla k tomu, že je to velmi nepraktické řešení, tahat tolik sketchbooků při sobě a být limitovaná vlastním záměrem, když sketchbook určený pro dané záležitosti právě nemám u sebe. Nakonec, je pěkné mít sketchbook, kde se mísí celé mé výtvarné já a nazpět jím listovat, jako svou malou osobní galerií i tehdejším pracovištěm zároveň. Ráda se vracím, hledám inspiraci sama v sobě, ve svém minulém já, v nezrealizovaných projektech a návrzích.


Jak jde čas, sama si ujasňuji preference, co se výběru sketchbooku týče. Vždy i vyhovovaly sketchbooky s kroužkovou vazbou, decentně tónovaným papírem s gramáží, která vše nepropustí na druhou stranu, v poslední době jsem si oblíbila čtvercový formát. Bohužel, notes, který splňuje všechny mé požadavky se mi zatím nepodařilo najít, proto vždy musím na některých svých nárocích slevit. Vzhledem k tomu, že už ale ze svých sketchbooků prakticky netrhám, slevuji zejména na kroužkové vazbě a aktuálně upřednostňuji parametry týkající se papíru - jeho vlastností a formátu. Mezi mé oblíbené sketbooky kupodivu nepatří drahé značkové vazby z výtvarných potřeb, ale ty za pár korun z Tigeru. V množství typů papírů, formátů, vazeb a designů si snad vybere každý, takže pokud sháníš sketchbook za pár korun, mrkni právě tam.


Posledních několik řádků ve mně hlodá nutkání nalistovat prázdné stránky a několik jich zaplnit. A vzhledem k tomu, že mé vyprávění je vlastně u konce, pro tento článek se rozloučím.
V jaké fázi příběhu jsi ty? Tvoříš převážně na výkresy, nebo do sešitů a notesů? Jaké parametry u sketchbooků upřednostňuješ? Máš nějaké tipy, jak sketchbook naplnit, jak se vyrovnat s chybami uvnitř? Poděl se s dalšími čtenáři v komentářích!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AD. AD. | Web | 24. srpna 2017 v 18:10 | Reagovat

Ač jsem chodila na uměleckou střední a skoro deset let do ZUŠky, nějak jsem dospěla k tomu, že na to kreslení nemám trpělivost. Prostě to zlepšování na mně šlo trochu moc pomalu a to já pak ztratím nervy a nemám k tomu chuť. Takže obdivuju každýho, kdo se nějak naučí kreslit a vytrvá v tom.

2 Dominika Dominika | Web | 24. srpna 2017 v 22:56 | Reagovat

Nekreslím tolik. Když už jednou za uherský rok, tak na samostatný papír a většinou rozkreslím jen půlku. Jednou jsem malovala tygra, byl fakt pěknej, jen jsem mu nedodělala oči - bála jsem se, že je pokazím. Do teď se mi někde válí tygr bez očí... :)

3 stuprum stuprum | Web | 25. srpna 2017 v 5:35 | Reagovat

Nejlíp se píše na toaletní papír bez vzorů, není ani příliš drahý.

4 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 15:45 | Reagovat

[1]: Taky jsem skoro deset let chodila do ZUŠky na výtvarku, na umělecké jsem, v květnu maturuji. Neznechutilo se mi to ani omylem, naopak, čím více jsem do toho ponořená, tím více mě to baví.
Nebylo Tvé znelíbení spíš způsobeno nějakými učiteli nebo výukovými metodami, než tou samotnou činností?

[2]: Dříve jsem to měla podobně, dneska už to tak nemám.

[3]: Díky za přínosný komentář...

5 Platan Platan | E-mail | Web | 7. září 2017 v 23:08 | Reagovat

zaujímavý náhľad do myslenia kresliacich :-D s čím nesúhlasím je ale nepoužiteľnosť predlôh. Tam by možno bolo dobré spomenúť, že sú dobré na mnoho iných vecí ako priame prekresľovanie. Niekedy sa proste človek potrebuje pozrieť ako daný objekt vyzerá ^^

6 Kozí nožička Kozí nožička | 17. září 2017 v 12:32 | Reagovat

Jak malá technická vychytávka jako je stočený drát dokáže pomoct talentu. Pro mě je takovou "berličkou" při psaní notebook (který jsem dostala až letos - pocházím z chudé rodiny=) a blog, ke kterému jste mě dovedly se sestrou a za to velmi děkuji. Snad budu za deset let v psaní tam, kde ty jsi teď v kreslení=).

7 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 29. září 2017 v 23:02 | Reagovat

[5]: Píšu právě o tom, že přímé překreslování je dle mého názoru málo vytěžitelné. Použití více obrázků jako refenci k autorskému dílu je samozřejmě v pořádku, sama takový postup využívám :-).

[6]: Určitě, jsi rozený talent a máš chuť se zlepšovat :-)!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama