Duel #12 - leden 2018

31. ledna 2018 v 22:29 | Wnaty |  Duely s Wic
Konec měsíce přináší s sebou přináší také další Duel. Tentokrát poslední. Slavíme roční výročí projektu a vzhledem k okolnostem jsme se spolu s Wic rozhodly projekt uspat. Nemusíte mít ale strach. V budoucnu se můžeme k projektu opět vrátit, nebo vymyslíme něco nového.
V posledním díle sobhájíme proč (ne)máme rády konceptuální umění, v kreativní části jsme vsadily na atmosféru, kterou jsem já sdílela prostřednictvím kresby a Wic prostřednictvím fotografie. Jako obvykle nechybí ani již zažité rubriky.

Pro více obsahu kukni na blog k Wic: http://wic-easy.blog.cz/1801/leden-s-wnaty-a-wicKonceptuální umění

Wnaty: Konceptuální umění, tedy umění kde je myšlenka důležitější než forma je pro mě kontroverzní oblastí umění, kterou si nedokážu jednoduše zaškatulkovat. Myslím, že cíl realistické kresby a malby již dnes nemá význam, vzhledem k tomu že dnes již můžeme daleko snadněji a přesněji zachytávat realitu fotoaparáty. Je proto zcela odůvodnitelné, že výtvarné umění se od vynálezu fotografie muselo posunout jiným směrem a rozhodně je správně, že současné umění dnes upozorňuje na aktuální otázky, nese myšlenku a názor. Bohužel, je množství děl u kterých mám problém tyto průvodce najít a rozpoznat, nesouhlasím s formou, jakou jsou vyjádřeny. Osobně si myslím, že dílo by mělo mluvit samo za sebe, případně by ho měl doprovázet jen krátký a zřetelný komentář, který divákovi nastíní situaci, jejíž příběh už dokáže divák z díla vyčíst sám. Zároveň si myslím, že pokud autorův počin chceme opravdu považovat za výtvarné umělecké dílo, mělo by ho, stejně jako v minulosti provázet umění řemesla.

Wic: Jelikož je pro mě na jakémkoliv způsobu sebevyjádření důležitější myšlenka, nežli její zpracování, a tak se mi tento vcelku nový myšlenkový směr dosti zamlouvá. Způsob vyjádření, způsob zpracování, tak to je jen ta hezká líbivá obálka, která má upoutat. Hloupější si řekne: "Jak krásný obraz", chytřejší bude hledat hloubku. Ale na co vám bude třeba hezky vyfocená fotka, která je technicky i umělecky dokonale provedená, jen má jedinej háček a to, že nemá hloubku. Žádné emoce, žádnou myšlenku, a tak si člověk může říct jenom: "Jo, hezká fotka (třeba) z dovolené", ale nezasvědcenému nic neřekne. Ale umění je tady podle mě hlavně proto, aby sbližovalo, tedy je ta hloubka podstatnější, než jen samotné zpracování.


Atmosféra

Wnaty: Dlouho jsem váhala, zda mám zveřejnit své nedávné kresby a nebo Ti ukázat to, co jsem v uplynulém měsíci viděla v hledáčku fotoaparátu. Nakonec jsem se rozhodla pro kresby, už jen z důvodu, že účelně vznikaly pro tento Duel. Kdo tuto sérii sleduje pravidelně, jistě stihl postřehnout, že každý měsíc ve svých skicácích ráda hledám nové motivy a cesty. V nedávné době mě začalo bavit kreslit svým způsobem storyboardy, které vyjadřují příběhy, nebo jen nastiňují atmosféru. Vzhledem k textuře papíru v mém aktuálním skicáku jsem si oblíbila používat versatilku. Moje kresby líčí několika lednových dní.Wic: Dnešní fotografií vyjadřuji myšlenku, že napjatá atmosféra nemusí rušit celkovou krásu situace. Vemte si třeba Vánoce, jak jsou všichni nervózní a stejně je to pak u stromečku krásné. Nebo před "důležitou" schůzkou s nějakou důležitou osobou...(Ne)oblíbenosti

Wnaty:
Propadla jsem kouzlu bandan - nezaměnitelných šátků do vlasů i kolem krku. Sehnat se dají za pár kaček na Aliexpressu nebo Ebay, případně za 50 Kč v New Yorkeru v několika barevných variantách. Pro mě se staly skvělým doplňkem do účesů, zvlášť když už mám vlasy mastnější, není s šátkem nic poznat.

Bude to znít vtipně, ale vždycky mě lákalo ochutnat smrdutý Romadur. Tak jsem si ho nakonec koupila. Stačil mi kousek a sýr šel do koše. Nechápu, že tohle může jíst někdo dobrovolně!

Wic:
Tentokrát se za mou oblíbeností podíváme do severského obchodu Flying Tiger. Pořídila jsem si tam totiž pětiletý diář, což je tak super věc, když jste člověk, stejně jako já, závislý na srovnávání různých období a porovnávání věcí, které upřednostňujete, no a které vás zrovna moc neberou.

Když šílenství po repráčkách od JBL pominulo, rozhodla jsem se si ho také pořídit. Zvuk má parádní, ale nevím proč, já mám věčné problémy ho připojit. Ať už k mobilu nebo noťasu, vždy se "modlím", protože je to takové 50 na 50.

To nebo to?

TRADIČNÍ NEBO DIGITÁLNÍ TVORBA?
Wnaty: I přes to, že mě poslední dobou začalo bavit focení a přes to, že se dlouhodobě věnuji grafickému designu, vede u mě tradiční tvorba. Skicáky jsou pro mě jako deníky, není to jen kreslení, je to i terapie - s šálkem čaje, voňavým papírem a skřípající versatilkou. V neposlední řadě, mnohé fotografie - od rozpisu lokalit přes naskicované fotografické plány, a grafické počiny mají původ rovněž na papíře.

Wic: Já jsem nikdy moc nebyla na to tvoření si na počítači nebo tabletu atd. Kreslení jsem se nikdy moc neplánovala věnovat "profesionálněji". Beru to prostě jen spíše jako relaxační činnost. Není lepší pocit, než si vzít blok, propisku a rozvalit se v křesle s puštěným pěkným filmem. To je prostě jako pro knihomoly papírová knížka.

PIKNIK NEBO GRILOVAČKA?
Wnaty: Jednoznačně grilovačka. Miluju grilované jídlo, klábosení s rodinou a přáteli, praskání a syčení ohně a tancující plamínky, nad kterými si při pozdním večeru ohříváme ruce.

Wic: Oboje dvoje je super, protože je tam JÍDLO a také určitě skvělý kolektiv lidí, protože kdo si dělá piknik sám pro sebe ;) Ale já se spíše přikláním k té grilovačce, protože úplně vidím to šťavnaté opečené maso...

HOTOVOST NEBO KARTA?
Wnaty: Těžko říct. Hotovost mám raději na šetření, mohu si ji rozdělit do obálek podle toho, na co šetřím, na druhou stranu platbu kartou jsem si oblíbila kvůli její praktičnosti. Nakonec ale přeci jen volím hotovost, ráda vidím kolik utrácím, co mám na šetřeno tak, že hmatatelně.

Wic: Na hotovost se lépe kouká, ale karta je zase praktičtější a rychlejší, tedy pokud nejde o obchody, kde se dá platit jen hotově. Ale jelikož se s takovýmito řetězci nesetkávám zase až tak často, tak raději vytáhnu tu kartu.


Tipy měsíce

Wnaty: Jaro vystrkuje své růžky a mně přechod ročních období přijde ideální dobou pro sesbírání krásných fotek. Takže za mě vyraž ven s foťákem v ruce na lov parádních snímků! Zvlášť v ty pomalu jarní dny, kdy je teplo a svítí sluníčko!

Wic: Tentokrát bych vám chtěla doporučit způsob, kterým si já zajištuji originální outfity. Nějak mě nudí obyč trička s nápisy nebo obrázky třeba z New Yorkeru, které nosí tak polovina školy. Zase ale nechci dávat za tričko třeba nějaký ten litr a výš. Rozhodla jsem si tedy navrhnout svůj vlastní design. Pak následoval velký "lov" na googlu po webu firmy, kde bych si ho mohla nechat levně ale kvalitně natisknout. A jelikož jsem našla a mám doma již třetí triko a jsem spokojená, chtěla bych vám doporučit web shirttuning.cz


Med pro uši

Wnaty: Za uplynulý měsíc jsem si oblíbila relativně dost písniček a těžko se mi volí, jakou bych vybrala jako tu nejoblíbenější. Pravděpodobně to bude Why'd You Only Call Me When You're High? od Arctic Monkeys.


Wic: Já vybrala za tento měsíc českou klasiku v angličtině od Support Lesbiens - Love Is Nosense. Po dlouhé době píseň, u které mě zaujal i text, jelikož já jsem takový "nevztahový člověk".


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama