Ukaž, co děláš!: knižní recenze

10. března 2018 v 10:20 | Wnaty |  Co se jinam nevešlo
Tento článek je sponzorovaný.

Tato recenze vznikla na základě spolupráce s internetovým knihkupectvím MegaKnihy.cz. Obchod disponuje širokou škálou knižních titulů za nízké ceny. Titul Ukaž, co děláš! můžeš zakoupit zde: https://www.megaknihy.cz/rozvoj-osobnosti/206524-ukaz-co-delas.html.

V e-mailové komunikaci knihkupectví zastupovala sympatická Hanka, se kterou byla radost domlouvat veškeré náležitost. Děkuji ji za její zodpovědnost a přátelský přístup.

Knížka od Austina Kleona Ukaž, co děláš! je volné pokračování knihy Kraď jako umělec, kterou jsem na svém blogu nedávno recenzovala. Stala se mojí biblí. Autor si tímto úspěšným titulem nastavil laťku velmi vysoko a tak nebudu zastírat, že jsem k publikaci Ukaž, co děláš! byla poněkud skeptická. Ostatně, s předcházejícím titulem budu knihu v následující recenzi místy srovnávat, jelikož je vystavěna na obdobném principu. Těm, kteří tedy recenzi nečetli, doporučuji si článek Kraď jako umělec: knižní recenze před hltáním následujících slov přečíst.Dnes podáte, zítra dodáme!

Hanku jsem ohledně případné spolupráce kontaktovala v neděli, ve čtvrtek přijala Česká pošta balíček a v pátek už jsem jsem držela publikaci v rukou.Kniha byla zabalena s ohledem na životní prostředí do zbytkových kartonů a aby se nepoškodila i do bublinkové folie.
Součástí balíčku byl propagační materiál knihkupectví, tedy samolepka, kapesní kalendář a sběratelská záložka do knihy - v mém případě, zda náhodou či záměrně, graficky pojatá na téma umění.Pro koho je kniha určena?

Kniha je určena těm lidem, kteří chtějí zviditelnit a prodat svoji práci. Autor na zhruba 120 stranách v deseti kapitolách navádí čtenáře jakým způsobem o své práci a její propagaci uvažovat, jak uvést teorii do praxe, jak čelit kritice, jak se stavět k potencionálním nabídkám a na konci knihy čtenáře povzbudí ať ve svém snažení vytrvá.


První dojmy

Na pohled udělá dojem v první řadě grafické zpracování knihy. Odvážná výrazná žlutá připoutá oči na obálku a čtenář je od ní neodpoutá do doby, dokud neodolá a knihu neotevře. Oči pak už budou zaměstnány pastvou na loukách textu. V knize Ukaž, co děláš! je ho poněkud více, než v autorově předešlém titulu. Bohužel, na úkor vizuálního materiálu. Z původní koncepce na téměř o třetinu širší hřbet radikálně prořídlo množství ilustrací. Z knihy se tak vytrácí hravost. Čtenář už nemá pocit, že knihou spíše listuje, než že ji čte.


Závěrečné hodnocení

Kniha nepředčila ani nezklamala má očekávání. Austin Kleon svůj první titul obdobné koncepce nepřekonal. Ačkoliv je publikace téměř o sto stran rozsáhlejší na rozdíl od knihy Kraď jako umělec kniha Ukaž, co děláš! nepřináší tolik nového. Na druhou stranu, autor, tak jak v předchozím titulu, již známé postupy rafinovaně odůvodňuje a opírá je do myšlenek tak trochu z druhého břehu, což čtenáři ukazuje nové cesty, jak lze nad probíranou tématikou uvažovat.


Osobně mám pocit, že Kleon v knize nedokázal tak úderně zredukovat myšlenky, jako tomu bylo v knize Kraď jako umělec. Z publikace cítím autorovo svázání sebe samotného převzatou šablonou z předcházející publikace. Cítit to jde například v počtu kapitol, kdy kapitola 3) Sdílej něco malého každý den a kapitola 4) Pootevři svůj šuplík kuriozit pojednává prakticky o tomtéž a bylo by možné je zredukovat do jedné. Autor šablonu dodržel i na posledních stranách knihy, nechybí ani stručný návod, jak postupovat po dočtení knihy a scény ze zákulisí.S některými myšlenkami v knize nesouhlasím. Například pro kapitolu 8) Nauč se přijímat rány by byl příhodnější název Nauč se zavírat oči před kritikou. Ale jak autor sám na konci knihy doporučuje, vzala jsem si z knihy to co se mi hodí a zbytek neřeším.


Přestože kniha Ukaž, co děláš! tiul Kraď jako umělec v mých očích nepřekonala, určitě ji doplnila. A ačkoliv jsem z ní nenačerpala vesměs žádné nové informace, jsem ráda, ža zaujímá místo v mé knihovně. Pro mě je to nejen povedený grafický kousek, ale rovněž parádní sbírka inspirativních myšlenek a citátů.Knihu bych doporučila tvůrcům, kteří s propagací svojí práce teprve začínají, nebo těm, kteří neví, co a jak ze své tvorby sdílet. Dále pak lidem, kteří, tak jako já, rádi sbírají inspirativní obsah, psaný tak docela jiným pohledem na věc.


Co Ty, čtenáři? Zaujala tě kniha, nebo dokonce uvažuješ o její koupi?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | Web | 10. března 2018 v 10:41 | Reagovat

Četla jsem první díl, byl skvělý a o druhém uvažuju. Zatím jsem však narazila jen na vlažné ohlasy v duchu tohoto článku.

2 me3w me3w | 10. března 2018 v 12:52 | Reagovat

"Kraď jako umělec" a "Válka umění" mám už doma."Ukaž co děláš!"a "Nápady na ubrousku" mám objednané.

Skvělé knihy. Doporučuji.

3 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 10. března 2018 v 20:16 | Reagovat

[2]: O koupi knihy Nápady na ubrousku také uvažuji. A ještě se mi líbí kniha Příručka skečnoutingu.

4 Simix Simix | Web | 3. dubna 2018 v 10:31 | Reagovat

Nikdy jsem o této knize neslyšela, ale na tvém blogu mě zaujala hned po grafické stránce. Ani tematika nezní špatně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama